Cebule kwiatowe

Piękny ogród może być powodem do dumy. Odpowiednio zaaranżowany i pielęgnowany będzie cieszył oczy przez długi czas. Zanim jednak przejdziemy do działania, warto wyposażyć się w podstawową wiedzę z tego zakresu. Rośliny cebulowe w terminologii ogrodniczej to byliny z cebulą, bulwą lub kłączem. Ich cykl życiowy obejmuje okres spoczynku latem lub zimą. W tym czasie rozwój rośliny cebulowej jest wstrzymany, a części nadziemne mogą zanikać. Pod ziemią pozostają jednak cebulki kwiatowe, które rozkwitną, w odpowiednim dla danego cyklu momencie. Sadzonki warzyw również powinny być posadzone w konkretnym momencie, nieco innym dla różnych gatunków, aby osiągnąć najlepsze efekty zbiorów.

Kiedy najlepiej sadzić kwiaty?

Rośliny cebulowe sadzimy wiosną lub jesienią w okresie ich spoczynku. Cebulki kwiatowe, które warto posadzić jesienią to m.in.:

  • tulipany,
  • hiacynty,
  • narcyzy,
  • lilie.

Wiosną cebule kwiatowe tych gatunków zakwitną. Co więcej, mogą one być uprawiane przez kilka lat bez wykopywania. Dzięki cebulkom ogród zyskuje wspaniałą ozdobę na dłuższy czas, a praca ogrodnika nie jest aż tak wymagająca.

Wczesną wiosną natomiast sadzimy inne rośliny cebulowe m.in.:

  • mieczyki,
  • dalie,
  • pacioreczniki,
  • kalle.

Cebulki kwiatowe tych gatunków zakwitają latem, a po zakończonym sezonie wegetacyjnym musimy je wykopać i przechować w dodatniej temperaturze – powyżej 5 stopni Celsjusza.

Sposób na przydomowy warzywnik

Dostępne u nas sadzonki warzyw umożliwiają stworzenie pięknego i bogatego w gatunki ogródka. Samodzielne uprawy są szczególnym powodem do radości, ponieważ przynoszą praktyczne korzyści. Marchewki, rzodkiewki, ogórki czy cebule z własnego ogródka smakują zdecydowanie lepiej niż te ze sklepowej półki. Ponadto sadzonki warzyw są okazją do stworzenia upraw ekologicznych, wolnych od chemicznych ulepszaczy. Własny ogródek można dopasować do upodobań i gustów, warto jednak pamiętać, aby każdej roślince zapewnić optymalne warunki do wzrostu.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo duży wybór cebul kwiatowych letnich dostępnych od kwietnia oraz cebulek jesiennych – od września. Szczególnej uwadze polecamy również sadzonki popularnych warzyw – pomidorów, papryk, ogórków, cukinii, sałat, selerów, por i ziół.

Pnącza
Zioła