Wrzosowate

Rośliny wrzosowate są zróżnicowaną grupą roślin, do której należą rośliny zimozielone (różaneczniki, azalie japońskie, pierisy, kiścienie), półzimozielone (krzewinki) i gubiące na zimę liście (azalie wielkokwiatowe).

Wszystkie wrzosowate lubią kwaśne, przepuszczalne gleby pokryte warstwą organicznej ściółki, która chroni ich płytko rozrastający się system korzeniowy przed suszą, mrozem i zachwaszczeniem.

Wrzosy, wrzośce i niskie krzewinki preferują miejsca słoneczne i niezbyt mokre. Gatunki o zimozielonych liściach potrzebują miejsc zacisznych, półcienistych o dużej wilgotności gleby (tj.różaneczniki i azalie japońskie). Najczęściej wrzosowate łączy się z roślinami iglastymi, które stanowią dla nich dobre tło oraz korzystne sąsiedztwo. Kompozycje wrzosowisk można uzupełnić trawami ozdobnymi, bylinami odpornymi na suszę i roślinami cebulowymi. Różanecznikom i azaliom mogą towarzyszyć funkie, paprocie lub zawilce. Uzupełnieniem tej ciekawej grupy są rośliny o jadalnych owocach tj.borówka amerykańska, żurawina, borówka brusznica.

Byliny
Kwiaty rabatowe